Včera uplynulo přesně 21 let od tragické nehody v Paříži. V autech denně umírají desítky lidí a konec jejich životů se většinou hlouběji dotkne pouze jejich rodinných příslušníků. Když ale 31. srpna 1997 v noci zahynuli v tunelu Pont de l’Alma tři osoby, lidé napříč všemi zeměmi byli v šoku a britským princům se zhroutil svět. Jednou z obětí tragické dopravní nehody byla jejich matka, princezna Diana. Jaký byl její příběh a jak vypadal její poslední den?
Podle některých lidí byla Diana neuvěřitelně naivní, když se vdala za Charlese s představou, že ji bude milovat a nebude mít žádné milenky. Jak se později ukázalo, britský následník trůnu měl milenek poměrně dost a jejich počty neklesly ani po narození dvou dětí. Podle královského služebnictva údajně jednou Charles na Dianu doslova křičel: „Snad si nemyslíš, že budu první princ z Walesu, který nemá milenku!“
Krysa
Diana se sice nemohla těšit z toho, že by ji její manžel bezmezně miloval, lidé na celém světě ji ale přímo zbožňovali. Jejich srdce si získala tím, že byla jiná než královská rodina, často porušovala (někdy až směšně zastaralou) etiku a zajímala se o chudé a nemocné lidi, které často navštěvovala v nemocnicích. O tom, jak moc ji lidé měli rádi svědčí fakt, že když Charlesovi začala jeho nevěry oplácet stejnou mincí a jeden z jejich milenců o poměrů s princeznou napsal knihu, veřejnost ho začala nenávidět a dostal nálepku „krysa“.
Královna si byla dobře vědoma problémů a hádek, které manželství jejího syna doprovázely. Nechtěla do nich ale zasahovat. Nakonec se Lady Di a princ Charles rozvedli po 15 letech manželství.
Novináři, kadeřník a dárky k narozeninám
Diana zavítala se svým přítelem Dodim al-Fayedem do Paříže 30. srpna. Přiletěli ze Sardinie, odkud novinářům přišlo echo o tom, že do Francie míří princezna. Na letišti ovšem čeká léčka – po přistání letadla, ve kterém sedí Diana, dosedne na plochu letiště ještě další soukromé letadlo. V něm sedí Henri Paul – šéf ochranky pařížského hotelu Ritz, který v roce 1979 koupil Dodiho otec. Manévr měl novináře zmást a princezna se svým přítelem tedy mohou odjet právě do hotelu Ritz, kde se ubytují v jednom z nejluxusnějších apartmá. Následně si princezna zajde ke kadeřníkovi a také se jde podívat na dárky, které pořídí svému synovi Harrymu k narozeninám.
Večer se chtějí Dodi s Dianou najíst v restauraci Chez Benoit, který je od jejich hotel vzdálen asi 10 minut cesty. Před podnikem už ale čekají novináři a tak se dvojice vrací do Ritzu. Ani v tamní restauraci ale nemají soukromí a tak raději odejdou zpátky do svého apartmá, kam si nechají večeři přinést.
Řidič na baru
Kolem 22. hodiny se chce pár přesunout do Dodiho bytu. V lobby baru sedí Henri Paul, kterému už ale skončila služba. Přesto na požádání, zda by mohl princeznu s jejím partnerem odvézt, kývne. Jak se ale později zjistí, ten večer už s žádnými pracovními závazky nepočítal a po službě spolykal antidepresiva, která zapil alkoholem. Pozdější pitva ukáže, že měl v krvi 1,8 promile.
Krátce po půlnoci princezna s Dodim dovečeřeli a hlavním vchodem z hotelu utíkají dvě maskované postavy. Pravá Diana se svým partnerem opouští hotel zadním vchodem, kde je přistaven Mercedes S 280, kterým do hotelu také přijeli.
Uháněli vrakem
Vůz patří firmě, která Ritzu pronajímá dvě auta. Tento Mercedes už měl za sebou údajně jednu nehodu, po které musel být opraven. Podle svědectví řidiče, který autem mnohdy někoho převážel, měl tento vůz problémy už při rychlosti 60 km/h.
Někteří novináři se nedají zmást a 20 minut po půlnoci vyráží za správným vozem. V něm kromě Dodiho, Diany a Henriho sedí také bodyguard Trevor Rees-Jones. Diana s Dodim dávají řidiči pokyn, aby dotěrné novináře setřásl. Cesta do Dodiho bytu by za normálních okolností trvala 12 minut. Skončí už ale za pouhé 3 minuty. V tunelu Ponte de l’Alma je maximální povolená rychlost 50 km/h. Řidič Mercedesu podle oficiálních informací uháněl rychlostí 110 km/h.
„Dodi!“
V tunelu se Mercedes srazí s Fiatem, od kterého se odrazí do mostního pilíře. Na místě jsou jako první novináři, kteří namísto první pomoci celou nehodu pečlivě dokumentují. Řidič umírá na místě, stejně jako Dodi al-Fayed, jehož jméno princezna, která je zaklíněná pod sedadlem, po srážce vykřikuje.
Dianě po nárazu přeskočilo srdce v hrudním koši na pravou stranu a kromě rozsáhlého vnitřního krvácení má také prasklou plicní tepnu. Krátce po srážce projížděl místem lékař, který zjistil, že jsou v autě dvě osoby bez známek života. Tevorovi a Dianě poskytuje první pomoc, oba přerývavě dýchají. O tom, koho zachraňoval, se dozvěděl až na druhý den…
Poslední slova údajně princezna pronesla směrem k hasiči, kterého se ptala, co se stalo. V 00:32 přijíždí na místo sanitka. O hodinu později se konečně podaří Dianu vyprostit z auta. Mezitím už prodělala jeden infarkt. V 1:55 se po cestě do nemocnice záchranka zastavuje. Dianě přestalo tlouct srdce a lékaři ji vpichují adrenalin. Za dalších 11 minut konečně sanitka s princeznou dorazí do nemocnice. Ani tam už ji ale nedokáží pomoct a ve 4 hodiny ráno je prohlášena za mrtvou.
Jejím synům je v tu chvíli teprve 15 a 12 let. Královský palác se snaží je uchránit od tlaku, který vyvíjejí novináři lačnící po informacích o tom, jak smrt své matky snášejí. Zprávu o nehodě jim ráno oznámí jejich otec. Ten v doprovodu sester Diany pak také okamžitě letěl do Paříže, aby společně mohli dopravit tělo Diany zpět do vlasti.
Na královnu se po smrti princezny snáší kritika. Britům připadá, že je Alžběta k celé tragédii příliš lhostejná. Důvodem bylo, že se ještě dalších pět dní držela ve Skotsku a celou událost nekomentovala. Nakonec po konzultaci s premiérem Tonym Blairem vystoupila s prohlášením.
Dianin pohřeb se konal 6. září 1997 a přes televizní obrazovky jej sledovaly miliony lidí po celém světě. A co následovalo po nehodě?
- Řidiče Una, které se v tunelu srazilo s Mercedesem, se nikdy nepodařilo vypátrat. Některé zdroje tvrdí, že patřilo novináři, který v roce 2000 spáchal sebevraždu.
- Spekuluje se o tom, zda byla Diana v době nehody těhotná. Otec Dodiho tvrdí, že se mu princezna s touto skutečností svěřila. Pitva ale nic takového neprokázala.
- Z posádku vozu přežil pouze bodyguard Trevor Rees-Jones. Jeho tvář byla ale natolik zmasakrovaná, že musel podstoupit několik operací, aby mu lékaři mohli navrátit jeho původní podobu. Postupovali přitom podle toho, jak Trevor vypadal na starších fotkách.
- Podle oficiálních závěrů vyšetřování se jednalo o nehodu, za kterou nese vinu řidič vozu a novináři.
You must be logged in to post a comment.