17 let od katastrofy v srdci NY: 11. září 2001 minutu po minutě

Když se záběry z 11. září objevily poprvé v televizi, nikdo nevěřil, že by to mohla být reálná situace. Většině lidí nejdřív připadalo, že Amíci natočili zase nějakou tu svojí vymývárnu. Ve skutečnosti ale Amerika zažívala pohromu, která děsí lidi svou krutostí do dnes. A jaké byly následky?

reprofoto Youtube

Pro lepší přehlednost:
Z Bostonu byl let United Airlines 175 a American Airlines 11. Z Washintognu byl let American Airlines 77 a z Newmarku United Airlines 93.

Bylo 11. září 2001. Zatímco v Evropě už je většina lidí po obědě, v Bostonu je svěží ráno. V 7:58 se na letištní plochu tamního letiště zařadilo letadlo společnosti United Airlines (let 175) a čeká na povolení ke startu. Piloti mají na palubě 56 pasažérů a 7 členů posádky, se kterými mají odletět do Los Angeles.

Jen o minutu později se z ranveje kousek od nich odlepí letadlo společnosti American Airlines (let 11), které také směřuje do Los Angeles. Na palubě má 81 cestujících, 2 piloty a 9 členů posádky. Po pouhých 14 minutách ale začíná být chování letadla podezřelé. Odchýlilo se od kurzu, přestalo komunikovat s leteckou kontrolou a krátce poté byl vypnut identifikační signál.

V 8:10 odletí z letiště ve Washingtonu jiné letadlo American Airlines (let 77). Také toto letadlo by mělo svou cestu ukončit v Los Angeles. Tímto boeingem cestovalo 58 cestujících, 2 piloti a 2 členové posádky.

Je 8:14 a na bostonském letišti dostává letadlo společnosti United Airlines povolení ke startu. V 8:42 probíhá poslední komunikace s letem 175. V totožnou dobu startuje z letiště v Newmarku čtvrté letadlo, rovněž od společnosti United Airlines, s označením letu 93. Má na palubě 38 cestujích, pět členů posádky a přirozeně také dva piloty.

O čtyři minuty později započala katastrofa. První letadlo, které z bostonského letiště odstartovalo, narazí v bezmála 800 kilometrové rychlosti do severní věže Světového obchodního centra (WTC). Letadlo trefilo přesně 96. patro. Všechna poschodí od 94. a 98. patra, byla zasažena. Ihned se vznítí palivo, lidé v letadle jsou okamžitě mrtví a všichni, kteří byli ve vyšších patrech, než do kterých letadlo zasáhlo, jsou uvězněni ohnivým peklem.

Je 8:51 a let číslo 77 přestal reagovat. V 9:03 narazil v rychlosti 950 km/h letoun společnosti United Airlines (označen jako 175) do jižní věže Světového obchodního centra. Vše snímaly kamery, takže se tato nehoda odehrála téměř v přímém přenosu. S okamžitou platností jsou uzavřena všechna letiště v New Yorku.

V 9:21 se v NY uzavírají také všechny tunely a mosty. Za dalších pár minut je uzavřen americký vzdušný prostor a všechna letadla mají přikázáno ihned přistát. Dvě minuty poté přestane komunikovat let 93, který odstartoval z Newmarku.

V půl 10 o útocích poprvé veřejně promluví George Bush. Celá tragédie se odehrála ve chvíli, kdy byl na návštěvě základní školy a seděl ve třídě se školáky, kteří zrovna četli. Podle svědků působil poměrně klidně, občas něco poznamenal směrem k dětem a o tom, že se od svého poradce dozvěděl o nárazu letadel do dvou budov, se nezmiňuje. V zadní části třídy přitom seděli novináři, kteří napjatě očekávali jakoukoliv Bushovu reakci. Podle svých slov si v té chvíli prezident uvědomoval vážnost situace, ale také potřebu zachovat klid. Cítil zlost a přemýšlel nad kontrastem mezi šílenými útoky a nevinností dětí.

V 9:37 narazil let American Airlines 77 do budovy Pentagonu. Na palubě zemřelo všech 64 lidí, dalších 125 lidí našlo při havárii smrt v samotné budově. Krátce poté se zhroutila jižní věž WTC.

Je 10:03 a pasažéři letu 93, posledního ze čtyř letadel, mají všeho dost. Dovídají se o ostatních útocích a je jim jasné, že celá situace nemůže dopadnout dobře. Vzbouřili se a pokusili se dostat letadlo pod kontrolu. Namísto záchrany svých životů ale krátce po této akci najdou smrt v poli u obce Shanksville.

Video pouze pro silné povahy: 

  • Počet obětí byl po této tragédii katastrofální. Dohromady zemřelo 2 977 lidí. Dodnes se jich spousta pohřešuje, několik lidí také následně zemřelo na rakovinu. V budovách se nacházeli lidé, kteří náraz letadel přežili, ale oheň je uvěznil ve vrchních patrech. Na některých záběrech jde dokonce vidět, jak někteří raději vyskakují z okna, než aby čekali na pomalou smrt v plamenech. Většině lidí, kteří se nacházeli v patrech pod poschodím nárazu, se sice podařilo uniknout, ale zároveň se v budovách nacházelo také dost lidí, kteří zůstali například ve výtahu nebo se jednoduše z místností nemohli dostat. V troskách bylo nalezeno pouhých 20 lidí, kteří přežili.
  • Při katastrofě zahynulo 343 hasičů a 115 policistů. 817 příslušníků těchto záchranných složek zemřelo později kvůli nedostatečné ochraně zdraví, kdy byli vystaveni jemnému prášku, který obsahoval karcinogenní azbest, rtuť a podobně jedovaté látky. Velice těžká práce čekala na úřady, které musely z 12 tisíc pozůstatků provést identifikaci těl. Zuby, úlomky kostí a podobně, se přitom ještě po několika letech nacházely na střechách okolních budov.
  • Pentagon byl v hledáčku radikálních muslimů již dříve. V roce 1995 se měl odehrát únos 11 letadel, se kterými plánovali radikálové zaútočit na cíle stanovené v USA a Asii. Jenže v sídle lidí, kteří tyto útoky plánovali, vypukl požár, což celou akci následně prozradilo. O této skutečnosti byly informovány i americké bezpečnostní složky.
  • Od únosu se posílily pravomoci policie v USA. Došlo také ke zpřísnění bezpečnostních kontrol na letišti. Amerika například začala sbírat fotografie přijíždějících turistů, jejich otisky prstů a podobně.
  • Zajímavostí je, že podle obecných studií trpí obyvatelé New Yorku depresemi více, než lidé jiných států. Ještě v roce 2012 bylo obviněno 16 lidí z toho, že ze sebe dělají invalidy a nechávají si vyplácet dávky s tím, že údajně trpí psychickými problémy, které jim neumožňují dále pracovat. Počty byly docela rovnoměrné – 8 policistů a 8 hasičů.
  • Do dnes existují konspirační teorie, které pojednávají o tom, že útok z 11. září je ve skutečnosti akcí samotných Američanů, kteří potřebovali alibi proto, aby později mohli operovat v Iráku a Afghánistánu se záminkou. Za zmínku stojí fakt, že si tito konspirátoři často myslí, že budovy WTC byly podminovány, jelikož údajně byly stavěny tak, aby byly nezničitelné a mimo jiné přežily také náraz letadla. Zvláštní přitom je, že nevydržela ani samotná konstrukce budovy. O čtyři roky později totiž došlo k požáru mrakodrapu ve Španělsku, který sice budovu totálně zničil, ale její konstrukce zůstala zachována.