Svatý týden: kde se mění voda na víno a proč v úterý nezůstávat dlouho na zábavě?

Nevím jak vy, ale já vždycky měla docela zmatek v tom, jaké přívlastky mají dny o svatém týdnu před Velikonoci. Vyjímám z toho velikonoční pondělí, protože důvod, proč barvím protestně všechna vejce na růžovo/prchám z města, jsem znala samozřejmě docela dobře.

Co zbytek?

Modré pondělí.

V tento den začínaly studentům a dětem prázdniny. Toto pondělí bývalo symbolem volna, během kterého lidé měli zakázáno pracovat. A proč je pondělí zrovna modré? Prý z německého „blau“, což je kromě příjemné barvy také přívlastek nalítý/opilý. No a v takovém stavu už toho stejně moc neuděláte…

Šedivé úterý.

Během tohoto dne se uklízelo a vymetaly se pavučiny. Jinak se vlastně nic zajímavého nedělo, žádný zvláštní důraz se tomuto dni nepřikládá. Taky co byste chtěli, po opici…

Každopádně, nevím, jestli to vyloženě nazvat pověrou, ale tradovalo se, že pokud v noci z úterka na středu zůstanete přes půlnoc na zábavě, zjeví se vám zelený čert a bude vás strašit. Řekla bych, že se sice vše odvíjí od toho, kolik vypijete, ale jinak to shledávám reálné dodnes.

Škaredá středa.

Den, kdy Jidáš zradil Ježíše. Škaredý skutek, proto škaredá středa. V tento den se opět uklízelo a především se vymetaly saze z komínů. Důvod byl prostý – mělo to vyhnat zlé duchy z domu. Jakkoliv vám tahle činnost může přijít nezajímavá, usmívejte se u ni, prosím. Pokud se budete mračit, může vám to zůstat a každou středu v roce se vám rohlík otočí směrem dolů. A to nechcete.

Zelený čtvrtek.

Ten jsem vlastně dosud znala díky zelenému pivnímu speciálu docela dobře. Čtvrtek byl dnem odpuštění, během kterého se rodiny modlily  a (koho by to v tomhle týdnu překvapilo) uklízely. Taky se pekl tradiční jidáš, což je pečivo pojmenováno po onom zrádci. Věděli jste, že pokud si ho dáte s medem, podle tradice máte být zdraví?

Na zelený čtvrtek byste se neměli hádat, ani si od druhých nic půjčovat. Tak doufejte, že vám letos výplatní termín padne před svátky. A před zeleným čtvrtkem.

Podstatnou informací je, že na zelený čtvrtek odletěly zvony do Říma.

Velký pátek.

Pokud jste o tomto dni nevěděli dosud víc, než to, že se z něj před pár lety stal státní svátek, už jenom z toho důvodu si nechte vysvětlit, proč si vlastně můžete v posteli přispat a nevstávat do práce.

Pravda je ale vlastně taková, že byste měli vstát před svítáním a jít se mýt do potoka, abyste byli zdraví. Rozhodně byste to ale neměli vzít při jednom s praním oblečení, protože byste jej prý namáčeli do Ježíšovy krve.

Ježíš byl v tento den ukřižován a pohřben. Kolem třetí hodiny, což byla přibližná doba jeho smrti, se proto konají obřady v kostelech. Tento den je spojen s několika zajímavými pověrami – mají se otevírat poklady ve skalách a také se voda z horských pramenů mění na víno. Tak pozor, ať se v těch horách při hledání pokladu nezapomenete.

Bílá sobota.

Zvony se vrátily z Říma a v kostelích je ticho, protože se oplakává Ježíš. A co by to bylo za svatý týden, kdybychom vynechali úklid. Tentokrát už se k tomu ale přidalo také pletení pomlázky, pečení beránka a zdobení vajíček.

Velikonoční neděle.

Za svítání vstal Ježíš z mrtvých. Tímto dnem končí postní období. Pečou se a světí všechna velikonoční jídla. Ten, kdo si dá kus beránka, má najít ztracenou cestu v lese. Každá návštěva měla dostat kus pokrmu, který se ale daroval také polím a studním, aby byla dobrá úroda a dostatek vody.

Velikonoční pondělí.

Ženy a dívky, nachystejte si dostatek suchých triček, ozdobených vajíček, štamprlí a vykašlete se na domalování obočí, protože za dvě hodiny byste z něj měly knír. K velikonočnímu pondělí patří pomlázka z čerstvých prutů, polévání vodou a také voňavky. Pokud se vám zdá tenhle den jako utrpení, vzpomeňte si na prvotní účel – tenhle zvyk má ženám zaručit zdraví a plodnost.

Tak co, udělali jsme si v tom jasno?