Čína: kdy vyjde slunce a jaké chování si raději odpustit?

 Čína asi nepatří mezi místa, kam bych se toužila podívat. Nedokážu vysvětlit proč, stejně jako nedokážu vysvětlit, proč mi připadají odpudivé boty Salomon, nebo proč mě vždy rozesmějí fotky párů, které se navzájem fotí v restauraci u jídla.

Každopádně vím, že za tím nestály předsudky. Ani koronavirus. Jasně. Kdyby třeba za nějakou dobu, kdy ta epidemie ustoupí, někdo přišel a řekl: tady máš zpáteční letenky a zaplacený týden v hotelu Hilton, asi bych se zajela podívat na místa, kde se produkuje přibližně 90 % všech věcí kolem nás.

Pravděpodobnost, že se tohle stane je ale zhruba stejná, jako ta, že si někdy dodělám titul – moc velká ne. Znamená to zároveň, že ironický cestopis z Číny na tenhle blog asi nikdy nepřišpendlím.

Poslední dobou je ale Čína tak často skloňována v médiích, že by mi přišla škoda vám o ní nerozšířit obzory. Čína totiž není jenom smrtící virus, Aliexpress a komunismus.

Jaké zvláštnosti tato země nabízí a proč byste Číňanům nikdy neměli dávat darem hodinky? Vysvětlím.

LAHODNÝ NÁPOJ
Taky jste v dětství nechápali, proč se obyčejná voda pije zásadně studená? Kdybyste se narodili v Číně, tak se tímhle nezaobíráte. Teplá čistá voda je tam klasický nápoj. Dokonce, když u nás v práci byla jednou návštěva z Číny, které jsme uvařili čaj, jehož sáček byl k hrníčku s teplou vodou přiložen bokem, tak si slečna čaj ani nerozbalila. Vypila vodu jen tak.

VZPŘÍMENÁ HLAVA
Fascinuje vás, jak mají čínští vojáci hlavu narovnanou vysoko a vzpřímeně? Nedivím se. Asi bychom ji měli ještě výš, kdybychom měli na límci špendlíky.

VÝCHOD SLUNCE PŘED OBĚDEM
Čína má jen jedno časové pásmo. Což při její velikosti prostě přináší dost bizarní situace, jako třeba to, že slunce na určitých místech vychází v deset dopoledne.

MILION POTRATŮ ROČNĚ
Politika jednoho dítěte je v Číně někdy opravdu krutá. Statistiky vykazují, že ročně tam uskuteční zhruba milion potratů.

ČÍNSKÉ LAHŮDKY
Číňané nekonzumují jen psy, ale také kočky (kterých se ročně sní zhruba kolem čtyř milionů), hady, polévky z netopýrů nebo ptačí hnízda. Může za to samozřejmě částečně také velká chudoba, ale stejně… Člověka ani tak neudiví koronavirus, jako to, že tam někdo ještě vůbec žije.

GTA SI NEZAHRAJETE
Na Playstationu si v Číně rozhodně nezahrajete. Je tam totiž zakázaný.

NEJDELŠÍ KOLONA NA SVĚTĚ
Až budete příště nadávat v koloně na D1, vzpomeňte si, že nejdelší dopravní kolona byla v Šanghaji, dlouhá 99 kilometrů a prošťouchnout ji trvalo celých 12 dní. Takže tak.

A jak se v Číně chovat?

Že tam nepojedu já ještě neznamená, že se do Číny nebude chtít vám. Aby nebylo faux pass, našla jsem vám nějaké rady:

  • Pravděpodobně vám Číňan nikdy neřekne ne. Počítejte spíše s „možná“ nebo „uvidíme„.
  • Říhejte a mlaskejte, co vám síly stačí. Dáte tím po jídle najevo, že vám chutnalo.
  • Zkusit byste každopádně měli všechno, co vám váš hostitel nabídne.
  • Pokud jste někde zváni, do jídla se pusťte až poté, co vás k tomu hostitel vyzve. Zároveň nechte na talíři trochu jídla, abyste dali najevo, že jej bylo dost. Ale, nesmíte ho tam nechat mnoho, což by mohlo demonstrovat, že vám nechutnalo.
  • Naopak, pokud jste v restauraci, dobře se ujistěte, kdo je vaše obsluha a na základě toho se rozhodujte s tringeltem. Mladší lidé už to sice berou jako samozřejmost, ale pokud narazíte na někoho staršího, tak může nastat opačný problém, a vezme celou věc jako urážku.
  • Pokud jste pozváni na večeři a dorazíte dříve, než jste zváni, symbolizujete tak svému hostiteli, že máte opravdu hlad.
  • Nedotýkejte se Číňanů příliš. Uvedete je tím do rozpaků.
  • Stejně tak se raději příliš ani nemějte na veřejnosti ke své drahé polovičce.
  • Nelezte nikomu do ložnice a do kuchyně. Dokud vás tam nepozve.
  • Pokud vám někdo zatleská, opětujte mu to. Nic lepšího nemůžete udělat.
  • Jako dárek si rozhodně odpusťte hodinky. Pokud někomu nechcete připomenout, že jeho čas tiká.