Devět křížů: co stojí za nehodami poblíž místa masakru?

Devět křížů. Myslím, že už samotný název tohoto bodu na dálnici D1 působí tak trochu děsivě. Pokud jste jeli po této cestě mezi Brnem a Prahou, nejspíš určitě jste tímto bodem projížděli. Nachází se tam také odpočívadlo, jehož název je odvozený právě od Devíti křížů. Odkud se tento pojem vlastně vzal?

Devět křížů se skutečně kousek od dálnice nachází. Připomíná příběh, který se v těchto místech údajně stal v roce 1539. Jeden z místních tehdy našel na cestě zraněného mladíka. Vzal ho k sobě domů, kde o něj začala pečovat jeho dcera. Vzájemně si padli do oka, což se ale příliš nepozdávalo otci dívky a mladíka z domu vyhodil. Představoval si pro svou dcerku totiž někoho, kdo bude bohatší a z lepší vrstvy. Prostě tak, jak je to dneska. A jak to bylo vždycky.

Mladík odešel do světa a po nějaké době se vrátil s pořádný jměním a cílem ukázat otci své milé, že je pro ní dost dobrý. Jenže v místní hospůdce na něj čekala zlá zpráva. Dozvěděl se, že se jeho vysněná dívka má brzy vdát za muže, kterého vybral její otec. Jenže jeho láska byla daleko silnější než racionální uvažování a tak se rozhodl, že za pomoci jednoho z místních mužů si počká na svatební průvod, jehož členy zabije a se svým děvčetem pak uteče.

Část se mu skutečně povedla. Všichni lidé byli mrtví. Jak později zjistil, mrtvá byla i jeho milá, kterou ve zmatku zabil onen „pomocník“. Toho mladík ve vzteku popravil také. Nakonec otočil pistoli proti sobě. Na místě tedy zůstalo celkem devět mrtvých, jejichž těla byla údajně právě pod dřevěnými kříži. Podle starosty Lesního Hlubokého, což je přilehlá obec, došlo k vyzvednutí jejich ostatků v 60. letech minulého století.

Duch, který poblázní řidiče?

Místo je tak právem obestřeno mnoha historkami o tom, jak se na místě objevuje duch mrtvé nevěsty. A nejen to! Údajně se v tomto úseku (kde jinak není prakticky žádný důvod pro nehodu, pokud neusínáte za volantem, případně nejste namydlený frajer v tatínkově Bentley) ona nevěsta zjevuje řidičům, kteří pak poblázněni nějakou tu bouračku zaviní. Zpravidla tyto řidiče má spojovat jedna věc. Svatba. Třeba se blíží ta jejich, nebo na nějakou jedou, nebo prostě jen mají v autě svatební koláčky, jejichž objednávku vezou budoucím manželům. Zvláštní, co?

Duch mrtvé nevěsty se prý na místě začal zjevovat rok po oné tragédii. Místní proto nechali postav ony dřevěné kříže, které následně dali posvětit. Časem ovšem dřevo ztrouchnivělo a tak se musely kříže vyměnit za nové. Svěcení se pak mělo opakovat každých sto let a duch nevěsty se pak neobjevoval. Jenže… poslední svěcení se podle všeho konalo v roce 1887. Žádné další už se v roce 1987 nekonalo. Jsou tedy příběhy účastníků nehody smyšlené, nebo skutečně jejich haváriím někdo napomohl?