Dubaj mi připadá jako taková česká koprovka. Každý, kdo tam byl, ji buď miluje, nebo je z ní naprosto zklamaný a víckrát by se nevrátil. Letenky se tam dají sehnat za poměrně dobré peníze, ubytování docela taky, ale ačkoliv to nebývá pravidlem, před vstupem do některých podniků klidně můžete svou kreditku zahodit. Platit totiž budete ledvinou.
Spousta návštěvníků by vám řekla, že pokud si nelibujete v luxusu a nejste nadšencem do obrážení klubů, pak si v Dubaji nepřijdete na své. Přesto se najde spousta faktů, které jste možná o tomhle městě nevěděli. Pár jsem jich pro vás vypsala.
Většina obyvatel přistěhovalci
- Více než 80 procent lidí žijících v Dubaji nepochází ze SAE. Většina tamních obyvatel jsou cizinci.
- Jen 15 procent z lidí žijících v tomto městě luxusu je navíc starších 45 let!
- Poměr mužů a žen v Dubaji je 3:1.
Dubajský progress
- Oficiálně byla Dubaj „objevena“ v roce 1833. Dlouho ale bylo toto město spojeno pouze s rybolovem. Jenže kolem roku 1980 se začaly dít velké změny a prakticky po 30 letech se z pouštního městečka stala Dubaj taková, jakou ji známe dnes.
- V roce 1968 bylo v Dubaji jen 13 aut. Dnes se jejich množství počítá spíše na miliony.
- Výstavba známých oněch mrakodrapů nebylo jen tak. Vzpomeňte si na to, až půjdete kolem nějakého stavebního jeřábu. Prakticky 20 procent ze všech jeřábů na světě totiž někdy bylo také v Dubaji.
Co dělat a čemu se raději vyhnout…
- Dubaj není úplně ideálním místem na zapíjení svobody nebo depresí. Alkohol se tam popíjí pouze v místech k tomu určených. Navíc nesmíte být muslim mladší 21 let. Nehledě na to, že pokud vás někde chytí pod obraz, můžete putovat za mříže, nebo na pryč ze SAE.
- Zamilovanost je krásná, ale v Dubaji se příliš nedemonstruje. Projevování jakési náklonnosti může být v tomhle městě postihnutelné, ačkoliv jde například jen o držení se za ruce. Co víc, sex mohou provozovat pouze sezdané páry, ideálně rovněž za zdmi svého bydliště.
- Pořádek dělá přátele, že? V Dubaji to platí dvakrát tolik. Za dluh můžete jít za katr a mimo to vám může být zakázáno opustit zemi.
- Nezapomeňte, že v době Ramadanu je celkem fajn být solidární. Ideálně tedy nedělejte bordel a hluk. Pokud navíc s jedením a pitím na veřejnosti vydržíte do soumraku, určitě tím nic nezkazíte.
- Dubaj je co do kriminality jedno z nejbezpečnějších míst na světě. Důvodem bude patrně to, že i za minimální prohřešky tady můžete dostat docela bídu.
- Držitelé izraelských pasů se bohužel do Dubaje nepodívají. Vstup je jim tam totiž zakázán. Pokud jste ale v minulosti navštívili Izrael a máte to ve svém pasu avizováno razítkem, neměli byste mít s návštěvou Dubaje problém. Faktem ale je, že z toho nemusí být úplně nadšení.
Káva se zlatem? Žádný problém!
- Ačkoliv policisté v ČR nemají špatná služební auta, v porovnání s dubajskou policií by stále byli za žebráky. Přece jen, konkurovat Ferrari a Lamborghini se s naším vozovým parkem moc nedá.
- Pokud chcete svou ranní kávu pozvednout na jinou úroveň, káva se zlatem, která se v Dubaji podává, by pro vás mohla být tím pravým.
- Na nákup je v Dubaji levnější benzín, než voda.
Ministr pro štěstí a domy bez adres
- Vláda SAE má svého ministra pro štěstí. Jak už z názvu jeho pozice vyplývá, stará se o to, aby všichni byli šťastní. No, koho byste nominovali do této funkce v Česku?
- Donedávna Dubaj neměla žádné adresy ani poštovní směrovací čísla. Pokud jste se potřebovali dostat na konkrétní místo, orientovali jste se podle značek ve městě.
- V létě panují v Dubaji vysoké teploty, obvykle kolem 42 °C. Pokud tedy nejste milovníkem tropů, zkuste tohle místo navštívit raději v zimě. Šály a čepice ale můžete nechat doma, ve 25 °C byste s nimi nejspíš stejně nevydrželi.
You must be logged in to post a comment.