Pizza a pizzo. Dva pojmy, které znějí podobně, ale jejich význam je naprosto odlišný, a jejich záměna by nám v především italské restauraci mohla způsobit minimálně slušné faux pas.
Dorazit si v Itálii do nějakého podniku pro objednanou pizzu je v pořádku, oproti tomu pro pizzo si obvykle chodili (a pravděpodobně stále chodí) příslušníci mafie. Jedná se o poplatek, kterým si majitelé restaurací, barů a jiných zařízení kupují záruku, že se jim s jejich podnikem něco nestane. Čistě náhodou. Čeština má pro tento mafiánský desátek pojem „výpalné“ ačkoliv v překladu z italštiny znamená pizzo doslova „zobák“. Pokud si v návaznosti na toto slovo vybavíte frázi „vymáchat někomu zobák“, no… pak nejste daleko od reálné souvislosti.
Corleone: Nejen příjmení a nejen restaurace
Při zmínce slova „mafie“ se pravděpodobně většina lidí vybaví Sicílie, nebo rovnou městečko Palermo. Legendární sicilská mafie Cosa Nostra (v češtině „Naše věc“) má některé členy stále naživu. Sice ve vězení, ale přesto. Do roku 2017 byl za mafiánské praktiky ve vězení také Salvatore Riina, přezdívaný Toto. Jeho přezdívka La Belva (bestie) dost dobře vypovídá o jeho krutosti. Zhruba 40 lidí zabil Riina osobně, stovky dalších bylo zabito na jeho příkaz. Tohoto malého rodáka z města Corleone jste si zkrátka nechtěli znepřátelit.
Pokud se Vám název Corleone zdá povědomý, pravděpodobně jste jej slyšeli v souvislosti s filmem Kmotr. Mafiána na úrovni, Vita Corleone, v něm ztvárnil Marlon Brando. Genialitu tohoto filmu stvrzuje nejen řada ocenění, které snímek dostal, ale také to, kolik majitelů po celém světě se rozhodlo pojmenovat svou restauraci právě Corleone.
Pokud se vrátíme zpátky k Riinovi, který v roce 2017 zemřel den po svých 87. narozeninách. Příčinou jeho úmrtí byla rakovina, které podlehl ve vězeňské nemocnici v Parmě. Pět dní před svou smrtí upadl do kómatu. Poslední slova, která předtím pronesl zněla: „Bisognerebbe ammazzarli tutti. C’è la dittatura assoluta di questa magistratura“ tedy
„Měli byste je zabít všechny. Tady je naprostá diktatura soudnictví.“
Riinova dcera po smrti varovala novináře, že je požene před soud, neboť nemají žádnou úctu k zesnulému. Pro úplnost je dobré si připomenout, že to byl právě Salvatore Riina, kdo pomohl atentátem sprovodit ze světa dva soudce – Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina – bojující proti mafii.
Punc mafiánských kořenů
Kontroverzní kroky ale Riinovy děti podnikaly i nadále. Jedna z jeho dcer si vytvořila on-line obchod s kávou. Svůj byznys pojmenovala v doslovném překladu „Strejda Toto“. Ještě dále pak zašla další Riinova dcera, Lucia, která si v Paříži otevřela restauraci s nesoucí název CORLEONE.
Asi nikoho nepřekvapí, že kromě normálních a zvědavých strávníků ji tam zavítali také novináři v přestrojení. Troufnete si odhadnout, jestli to, co po dceři někdejší bosse sicilského podsvětí chtěli, byla pizza, nebo pizzo?
You must be logged in to post a comment.